Kupus za jačanje imuniteta

Kupus je savršena namirnica za jačanje imuniteta i dobro raspoloženje!

Svaki dan tokom zime pojedite malo kupusa, bilo da je svež ili kiseo i ne morate da se plašite gripa, kaže naš narod. Na taj način podižete bedem za viruse i vašem organizmu oni više ne mogu ništa.  Kupus je jedinstvena prirodna namirnica kojoj je čovek pojačao lekovita sredstva kroz proces kiseljenja.

Riznica vitamina za jačanje imuniteta
Zbog obilja vitamina C koji poseduje kupus može da stane rame uz rame sa limunom i pomorandžom. U 100 grama kupusa ima 50mg vitamina C. Osim toga u kupusu ima znatnih količina vitamina A, B1, B2, B3, B6 i E vitamina. Tu su i vitamin P (bioflavonoidi), kao i vitamin U (metilmetioninsulfonij) koji se inače koristi u terapiji gastritisa, ulkusa želuca i duodenuma.

Tu su i minerali za jačanje imuniteta i lečenje malokrvnosti
Ne treba zaboraviti da kupus obiluje i mineralnim materijama kao što su kalijum, kalcijum, fosfor, gvožđe i magnezijum. U svežim listovima ovog povrća nalaze se velike količine hlorofila koji podstiče povećanje hemoglobina u krvi. Upravo zbog toga preporučuje se kao redovna namirnica svima koji pate od malokrvnosti.

U kupusu se nalaze i dve vrste materija koje koče preteranu aktivnost štitaste žlezde i deluju protiv Bazedovljeve bolesti.

Kupus je odličan diuretik
Zbog svojih antibiotskih svojstava, kupus se pokazao kao pravi vitez u borbi protiv bakterije Heliobacter pylori, jednog od glavnih krivaca pojave čira na želucu.  Isto tako kupus ima i diuretsko dejstvo, jer pospešuje eliminaciju tečnosti iz organizma. Sadrži takođe mnoge antikancerogene i antioksidativne sastojke.

Napomena: Sok od kupusa dovodi do eliminacije viška tečnosti iz organizma i snižava nivo šećera u krvi.

Piće zdravlja
Sok od sirovog kupusa nije samo bogat vitaminom C, već je lekoviti napitak širokog spektra.  Pomaže kod čira na želucu, kod upale debelog creva i za jačanje imuniteta.

Sveže ceđeni sok podstiče razmenu materija u ćelijama i povoljno deluje na sluzokožu creva.  Protiv gastritisa preporučuje se upotreba svežeg soka. Četrdeset minuta pre jela popijte čašu napitka od kupusa, tri do četiri puta u toku dana. Ovo piće konzumirajte tri do šest nedelja, kako bi efekat bio potpun.

Treba naglasiti da se u nekim slučajevima, kada je kupus u pitanju, mogu javiti neželjene posledice kao što su nadutost i gasovi, pa se istovremeno preporučuje konzumiranje čajnih mešavina od nane, anisa i kima,  kako bi se tegobe ublažile.

Pola čaše da oterate nesanicu
Ako vas muči nesanica, pripremite sok od sveže ceđenog kupusa i popijte pola čaše sat pre odlaska na spavanje. Taj napitak će vam olakšati san, a ujutro ćete se probuditi orni za nove zadatke koji su pred vama.

Napitak za jake kosti i zglobove
Pomešan sa sokom od šargarepe i cvekle odličan je napitak za sve koji imaju nedostatak kalcijuma, i za osobe koje pate od ’’krhkih’’kostiju. Savršena je preventiva u borbi protiv osteoporoze i preporučuje se ženama u srednjim godinama.

Ima nešto i u boji
Domaće sorte plavog odnosno crvenog kupusa su veoma kvalitetne za kuvanje, dinstanje i kiseljenje jer imaju odličan ukus i specifičan miris. Preko zime može dugo da se održi u svežem stanju. Obično se koristi za pripremu salate jer prilikom termičke obrade i barenja gubi boju i potamni. Zbog toga pre pripreme jela ga treba odmah poprskati limunovim sokom. Tek posle toga može se kuvati u poklopljenom loncu. Crveni kupus podstiče varenje, jačanje imuniteta, pomaže kod problema sa krvarenjem desni i prehlade.

Malo drugačiji kupus
Već nekoliko godina unazad u našim prodavnicama možete kupiti kupus koji na prvi pogled liči na neku od raznolikih vrsta zelenih salata. U pitanju je kineski kupus (Brassica cinensis).  Za razliku od svojih kupusastih predaka, ovaj predstavnik  ima čvrste listove, bledo zelene boje. Sadrži folnu kiselinu koja je nezamenjiva za izgradnju ćelija i njihovu regeneraciju.

Možete ga bariti, kuvati ili jesti u sirovom obliku. Presan kineski kupus može se kombinovati sa sezonskim voćem ili sa drugim barenim povrćem za još veću borbu kada je jačanje imuniteta u pitanju.

Mekše spoljašnje listove možete odstraniti, a pripremati jelo od listova ispod njih koji su znatno hrskaviji. Prednost ove egzotične vrste kupusa je ta što ga izuzetno dugo možete čuvati u frižideru.

A sada je na redu kiseli kupus
Kiseli kupus je danas jedna od nezaobilaznih namirnica tokom zime. Listovi kiselog kupusa su prava riznica vitamina B3, B5, B12. Prednost treba dati kiseljenju ovog povrća na prirodan način- pomoću vode i morske soli.
Kupus možete kiseliti uz dodatak mirođije, kleke, kima, belog luka, ljute paprike, celera… Mlečna kiselina koja nastaje u toku fermentacije, služi kao biokonzervans, ima energetsku i dijetetsku ulogu u organizmu. Osim toga kiseli kupus je čistač digestivnog trakta, zahvaljujući prirodnoj mlečnoj kiselini.  Neke bakterije iz ove namirnice imaju antimikrobna svojstva.

Kiseli kupus suzbija proces truljenja u crevima, pospešuje stolicu i izbacuje iz creva otrovne materije.

Sačuvajte dragocene sastojke!
Ova namirnica je lekovita samo ako je izvađena iz kace i ukoliko nije preslana. Treba naglasiti da kuvanjem kiselog kupusa, ovo povrće gubi na lekovitosti, jer se uništavaju korisne bakterije i vitamin C.  Zato se savetuje što kraća priprema u maloj količini vode, svega pet do deset minuta kuvanja.
Kiseli kupus biće ukusniji, a raso bistriji ako na buretu imate slavinu za pretakanje. U početku kupus treba pretakati dva puta nedeljno, a kasnije jednom u sedam dana, sve dok se ne ukiseli.

Pomaže kod prehlade i kašlja
Kiseli listovi kupusa blagotvorno deluju kod tegoba izazvanim prehladom i kašljem i pomaže kod bronhitisa, tuberkoloze, bolova u grudnom košu i u želucu. Isto tako kiseli kupus se pokazao izuzetno delotvornim kod ekcema, išijasa, upale vena, jačanje imuniteta, pa čak i kod reumatskih oboljenja.

Leči mamurluk
Poznato je od davnina da je rasol-sok od kiselog kupusa, neverovatno dobro sredstvo protiv mamurluka.  Osim toga, rasol, stimuliše rad pankreasa i izlučivanje žuči, pospešuje varenje hrane, deluje na ’’lenja’’ creva i pomaže kod otoka zglobova. Kiseli kupus ubrzava metabolizam estrogena, a holin iz te namirnice podstiče pokretljivost creva. Ipak treba da budete umereni kada jedete kiseli kupus, jer ukoliko preterate sa količinom, možete se suočiti sa jakom migrenom.

Protiv letargije i utučenosti
Osim što podiže raspoloženje, kiseli kupus čini organizam otpornim na stres, podstiče razmenu materija u mozgu i nervima, stimuliše rad ćelija i povećava mišićnu snagu. Reguliše nivo masnoća i holesterola u krvi. Odličan je eliksir, jer obiljem antioksidanasa u svom sastavu brani organizam od slobodnih radikala i usporava starenje.

Moćan afrodizijak
Naučnici ističu da je kiseli kupus, afrodizijak broj jedan. Nemački istraživači tvrde da je ta namirnica najdelotvornija za podsticanje libida. Rezultati jedne američke studije pokazuju da je lisnato povrće iz rasola odlična preventiva u borbi protiv raka zbog visokog sadržaja fitohemijskih supstanci.

Kada treba ograničiti unos
Kiseli kupus
ima oko 35 puta više soli nego kada je u svežem obliku, pa se ne preporučuje u dijetama sa smanjenim unosom natrijuma (bubrežni i srčani bolesnici).

Ispiranjem i potapanjem kiselog kupusa u hladnu vodu smanjuje se sadržaj soli, pa ga tada u ograničenoj količini mogu jesti svi koji pate od kardiovaskularnih oboljenja i bubrežnih bolesti.

Za Klub zdravih navika: Ordinacija Dr. Gifing – Centar za hrono ishranu

Ukoliko vam je ovaj tekst pomogao, pogledajte još stručnih saveta ovde.

kupus-kiseli kupus-jačanje imuniteta-imunitet-zdravlje-zdravo-stručni saveti-lekovito-saveti-klub zdravih navika-iceberg salat centar-dr. gifing-dr gifing

1

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *