Drage domaćice, koliko vas je pripremalo turšiju ove zime? Tradicionalno kiseljenje namirnica potiče još od naših predaka. Sezonsko povrće fermentisano prirodnim vrenjem čuva njegovu svežinu, tako da, u zavisnosti od načina pripreme, uglavnom može da se konzumira cele godine. Turšija u teglama se skladišti u špajzu ili ostavi i po potrebi, prilikom serviranja glavnog jela, ukiseljeno povrće se dodaje kao već gotova salata.
Turšija sadrži probiotičke kulture koje čine razne blagodati za probavni sistem i uostalom čitav organizam. Ukiseljene namirnice ubrzavaju metabolizam, poboljšavaju imunitet, obnavljaju sluznicu creva a poslednja istraživanja su pokazala da igraju ulogu i u sprečavanju nastanka ozbiljnijih bolesti.
Odabir povrća u turšiji zavisi od domaćice koja ga priprema i onoga što joj je u tom trenutku na raspolaganju. Turšija nema svoj zvanični recept koji mora da se prati i gotovo svako može da je prilagodi sopstvenom ukusu.
Mi vam danas predstavljamo naš jedinstveni recept za domaću turšiju bez konzervansa, u nadi da će se domaća turšija naći na vašem stolu barem jednom ove ili naredne sezone.
Sastojci
– 4 veze rotkvica ili drugog povrća
– 1/4 šolje umeboši sirćeta
– 1/4 šolje izvorske ili filtrirane vode
Uputstvo za pripremu
1. Isecite rotkvice na kolutove ili polumesece i stavite u posudu.
2. Prelijte rotkvice umeboši sirćetom pa ih mešajte u sirćetu oko 30 sekundi.
3. Dodajte vodu i nastavite sa mešanjem dok se sastojci ne sjedine, a zatim ostavite na 15 minuta i dok voda ne krene da izlazi iz rotkvica. Vodite računa da rotkvice gurnete na dno posude tako da ih u potpunosti prekriva rastvor za kiseljenje.
4. Pokrijte posudu i ostavite je da stoji na sobnoj temperaturi najmanje jedan sat, kako bi otpočeo proces fermentacije.
5. Prebacite rotkvice i tečnost u teglu u kojoj želite da čuvate turšiju, te je odložite u frižider.
6. Narednog dana svaka rotkvica će se ravnomerno obojiti jarko ružičastom bojom.
7. Turšija može da se koristiti narednih mesec dana, uz čuvanje u frižideru.
Varijacije
Ovaj proces možete isprobati i sa drugim tanko seckanim povrćem, poput krastavca, šargarepe, crvenog luka, ljubičastog kupusa, dajkon rotkve, karfiola i dr. Za drugačiju aromu dodajte svežu mirođiju, beli luk, đumbir ili korijander.
Napomene
Turšija može da se pravi i u većim količinama. Za veću količinu koristite sledeće razmere: 4 kilograma tanko iseckanih rotkvica, 2dl umeboši sirćeta i 1 šolju filtrirane vode.
Napišite nam u komentarima kako je vaša turšija bez konzervansa uspela i prijavite se na naš newsletter kako biste dobijali najnovije recepte i savete o ishrani direktno na vašu e-mail adresu.
Za klub zdravih navika: Tatjana Popović, Totally Wellness
Turšija se savršeno uklapa uz pečeni falafel od kelja i sočiva. Obavezno isprobajte!