Paranazalni sinusi su šupljine koje se nalaze u kostima glave i predstavljaju zapravo komore sa otvorima koje su povezane sa nosnom šupljinom u koju se sinusi dreniraju. Sinusi su, kao i sama nosna šupljina, prekriveni sluznicom koja hvata razne čestice prljavštine, bakterije i viruse koji mogu dovesti do zapušavanja pomenutih i veoma osetljivih kanala za izlivanje. Nos i paranazalni sinusi su jedni od osnovnih organa svakog ljudskog tela, nezamenljiv su deo sistema za disanje i imaju osnovnu ulogu u funkciji mirisa, te bilo kakva infekcija koja dovodi do poremećaja rada ovih organa ozbiljno utiče na kvalitet života svih nas.
Koji su najčešći problemi sa sinusima?
Zapaljenje sluzokože nosa, kao i sinusa, su nažalost jedno od najčešćih inflamatornih stanja organizma, obzirom da je nos deo našeg tela koji je direktno izložen brojnim alergenima, bakterijama i raznim virusima koji su prisutni u vazduhu. Jedno od najčešće rasprostranjenih oboljenja ove regije i organa je sinusitis koji zapravo predstavlja zapaljenje pomenute sluznice koja oblaže sinuse.
Šta je sinusitis i kako nastaje?
Sinusitis je oboljenje koje zatvara jedinu komunikaciju koju paranazalni sinusi imaju sa nosnom dupljom. Ovo je proces u toku kog dolazi do zadebljanja unutrašnje sluzokože, stvara se sekret koji se teško eliminiše što sve zajedno prouzrokuje prekid strujanja vazduha. Zbog svega navedenog oboleli pacijent oseća bol, pritisak i javlja se otok zbog sekreta u nosu. Uzročnici sinusitisa su brojni, a mogu se izdvojiti streptokoke, stafilokoke, kandida, a može biti i posledica određene traume nosne regije, zbog pritiska prilikom letenja ili ronjenja i još mnogo toga.
Najčešće indikacije koje mogu ukazivati na prisustvo sinusitisa kod odraslog pacijenta su:
– Glavobolja
– Pritisak u predelu sinusa
– Otežano disanje putem nosne duplje
– Otežano gutanje i povišena telesna temperatura
– Izmenjen miris
– Zapušenost, pritisak i zujanje u ušima
– Suv i nadražajni kašalj kod pojedinih pacijenata
– Umor i opšta iscrpljenost
Dijagnostika i terapija
Paranazalni sinusi se mogu upaliti a zapaljenje se utvrđuje na osnovu anamneze i razgovora lekara sa pacijentom, otorinolaringološkog pregleda i snimka sinusa: RTG snimanje sinusa, snimanje sinusa CT skenerom, MR snimanje sinusa. Adekvatnu terapiju i pravilne korake lečenja određuje lekar na osnovu prethodno urađenih analiza.
Deformiteti nosne duplje
Pored oboljenja koja nastaju usled udisanja raznih alegrena, bakterija ili virusa koji se nalaze u česticama vazduha, otežano disanje često može biti prouzrokovano i zbog iskrivljene nosne pregrade odnosno koštano – hrskavičnog veziva smeštenog u središnjem delu između leve i desne nozdrve. Nastanak pomenutog iskrivljenja koje je poznatije pod nazivom devijacija nije sa sigurnošću razjašnjeno, ali ono što se zna da danas barem 90% populacije ima neku vrstu deformiteta nosne duplje i ukoliko devijacija nije urođena, najveći broj onih koje nastanu u toku života su zapravo posledica neke povrede ove regije ljudskog tela. Značajne devijacije zbog kojih je potrebno potražiti pomoć lekara su one koje remete normalan protok vazduha kroz disajne puteve i stvaraju osećaj bola ili pritiska u predelu sinusa, a sve zbog, i u ovom slučaju, nadražene sluznice oko sinusa. U slučaju utvrđivanja prisustva i stepena devijacije takođe veliku ulogu ima radiološka dijagnostika, tačnije MSCT snimanje nosa i sinusa.
Šta je MSCT snimanje sinusa?
MSCT sinusa je dijagnostička metoda koja sa velikom preciznošću stvara sliku o stanju paranazalnih šupljina i pruža informaciju lekaru o uzrocima koji su doveli do smetnji u disanju kao što su zadebljane membrane, patološki sadržaji, upalni procesi, devijacije i drugo. Snimanje sinusa multislajsnim skenerom je potpuno bezbolno i neinvazivno po ljudski organizam i danas je neminovno najpreciznija dijagnostika za utvrđivanje promena i upala u sinusima.
Za Klub Zdravih Navika: Dr Vladimir Ćurčić (radiolog), Eurodijagnostika (dijagnostički centar)
Ostale korisne savete možete pronaći ovde.