Koliko često maštate o egzotičnim plažama, nestvarno tirkiznom moru u kombinaciji sa izrazito belim peskom i hladu ispod visokih kokosovih i rafia palmi dok živite “Hakuna Matata” (život bez brige)? Gotovo da nema osobe koja bi rekla da svoju svakodnevicu ne bi zamenila ovakvim hedonističkim užitkom. Ukoliko želite da se suočite sa drugačijom klimom, okružite nepoznatim biljkama i životinjama, narodom druge rase i kulture u zemlji gde vladaju druga vera i običaji i služi se neprepoznatljiva hrana, onda je putovanje na Zanzibar pravi izbor za vas. Posetite tačkicu u Indijskom okeanu pored obale Tanzanije na ekvatoru i prepustite se afričkoj nezaboravnoj priči.
Zanzibar je arhipelag koji čine ostrva Unguja, Pemba i još nekoliko manjih. Putovanje na Zanzibar za današnje turiste znači zapravo putovanje na najveće među njima, ostrvo Unguj. Sastavni je deo kopnene Tanzanije, smešten uz istočnu obalu Afrike, sa površinom od 2461 km2 i 1 300 000 stanovnika, većinom Bantu crnaca, Arapa i Indusa. Zvaničan jezik ovog koralnog ostrva je Svahili, ali meštani odlično znaju i engleski. Glavni grad se takođe zove Zanzibar i nalazi se na zapadnoj strani ostrva, a sačinjen je od dva dela: starog dela, Stone Town – u prevodu Kamenog grada i novog dela Ng’ambo – Druge strane. Stone Town je pod zaštitom UNESCO kulturne baštine i jedini funkcionalni antički grad u istočnoj Africi. Jedinstven po svojoj arhitekturi, miksu različitih kulturnih stilova, srdačnom narodu i šarenolikosti upotpuniće putovanje na Zanzibar.
Turistički najrazvijenije obale su sever i istok. Na istočnoj strani su najpoznatija naselja Kiwenga, Pongwe, Paje i Uroa gde dominira fascinantna veoma jaka plima i oseka. Realnost je probuditi se i uočiti da mora više nema već samo par kilometara bele ravne ploče i u daljini je tanka plava linija kao podsetnik na okean. Tada kreće lov na školjke i morske zvezde koje su ostale zarobljene u pesku i to ne mediteranske, već neobičnih boja, oblika i veličine. Nakon doručka, more će se već vratiti u svom punom sjaju.
Zanzibar je idealan za letovanje i odmor tokom čitave godine, jer prosečnа temperаturа u jаnuaru iznosi oko 28°C, а u julu oko 23°C. Temperatura se gotovo nikada ne spušta ispod 22° C tokom cele godine, a najvišu od 32°C dostiže u januaru i februaru. Suva sezona traje od kraja decembra do februara, a zatim od juna do oktobra te se ukoliko želite da izbegnete kišnu sezonu, savetuje da putovanje na Zanzibar realizujete u tim mesecima.
Egzotične plaže, lepotom belog peska, tirkizne vode, kokosovih palmi i romantičnih zalazaka sunca čine putovanje na Zanzibar posebnim i ovu destinaciju neopisivo fotogeničnim jer krasi upravo najlepše razglednice sveta. Činiće vam se da ste ušli u virtuelnu realnost, da je sve obmana jer takva plava boja može postojati samo kao „SGI“ u nekom filmu ili kompjuterskoj simulaciji.
Na Zanzibaru su plaže javne i interakcija sa lokalnim stanovništvom daje čar boravku na plaži i podseća gde ste zapravo. Najlepše plaže:
Nungwi plaža se nalazi na severu Zanzibara i ovde su idealni uslovi za kupanje čak i kada je oseka jer razlika izmedju plime i oseke nije toliko izražena zbog drugačije konfiguracije obale. U njenoj blizini se nalazi još i Kendwa plaža. S obzirom na to da je Zanzibar koralno ostrvo, pored uživanja na belom pesku i kupanja u tirkiznim vodama, idealno je i za ljubitelje ronjenja i istraživanje dubina Indijskog okeana.
Jambiani plaža se nalazi na istoku, gde na skoro svim plažama dolazi do česte smene plime i oseke, ali i jakog vetra, što mnogim turistima ne odgovara. Poznata je po uzgoju morskih algi. Idelan beg od gužve i buke i uživanje u hladu stabla kokosa uz zvuke okeana, pružaju plaže na istoku.
Paje je još jedna od prelepih plaža istočnog dela ostrva i važi za mirniju i idealnu za vodene sportove.
Nakupenda je malo ostrvo blizu Stone Town-a, poznato po izuzetno prozirnoj vodi.
Ljubiteljima vodenih sportova Zanzibar takođe ima šta da ponudi. Površinsko ronjenje, skijanje na vodi, jedrenje na dasci, tradicionalna plovidba čamcem zvanim „garaua“, kajaking ili pecanje u dubokom moru, samo su delić onog u čemu se može uživati.
Hotelski resorti na Zanzibaru su u sultansko-afričkom stilu. Većina hotela je ušuškana u tropskoj bašti. To su kompleksi sastavljeni od bungalova, restorana, recepcije, barova, vila, vrtova i bazena. Krovovi su od trske i palminog lišća, afrički ukrasi i totemi su u harmoniji sa haremskim ornamentima i ponegde iskoči evropski šik. Čitava istorija Zanzibara se može videti u arhitekturi koja je miks svahili (istočnoafričke), arapske, persijske, indijske i evropske kulture. Uske ulice, bazari, džamije, spomenici, ulični prodavci, prepune tezge nama nepoznatog voća i povrća, roštilj na kome se peku morski plodovi umočeni u neobičnu salsu, nakit koji visi sa prozora, raznobojne marame i ešarpe, lokalni umetnici koji slikaju na tradicionalan način prstima, graja, turisti, na trenutak će učiniti da zaboravite uređene evropske ulice, primorska letovališta i srpska sela za koja mislite da su zapuštena. Zanzibar će da vas zaprepasti i oduševiti.
Nekada plima sa sobom donese i alge koje su veoma često i u hotelskom meniju, tako da more na istočnoj strani nikad nije iste boje, alge i morska trava imaju svoj poseban ples u toku plime i oseke, a nekad samo nestanu sa osekom. Na severnoj obali gde su naselja Nungwi i Kendwa okean je besprekorno plave boje, čist, skoro bez korala i algi, sa neprimetnom plimom i osekom, te su i hoteli na severu dvostruko skuplji od onih na istočnoj strani.
Zanzibar asocira na užurbane, bučne prodavnice prošarane nesvakidašnjim mirisima, šarene tkanine i egzotične plaže oivičene koralnim grebenima. Ostrvo je jedna od najvećih svetskih riznica začina, te je za svaku preporuku poseta plantaži ukoliko ste ljubitelji prirode, volite da kuvate ili jedete, jer ćete videti kako zaista raste kafa, kakao, biber, vanila, kardamon, karanfilić i šta je zapravo cimet. Svakako ćete putovanje na Zanzibar godinama pamtiti po ovom aromatičnom doživljaju.
Lepo i mirno mesto za posetu predstavlja Jozani Chvaka Bai – Jozani šuma u sklopu jedinog nacionalnog parka na Zanzibaru. Poznata je po endemskim crvenim majmunima Colobus, koji se u prirodi na celom svetu naći samo u ovde i upravo su u ovom nacionalnom parku sačuvani od istrebljenja. Pored toga, sama šuma je prirodna apoteka i izvanredan izvor prirodnih lekova, te dok budete njom šetali uživaćete u raznolikim pejzažima i mangrove drveću.
Najimpozantnija građevina, od velikog istorijskog značaja, Sultanova palata, pretvorena je u muzej a podjednaku vrednost za turiste ima i oblizak kuće u kojoj je 1946. godine rođen Farrokh Bulsara, čuveni frontmen grupe Queen, nama mnogo poznatiji pod imenom Freddy Mercury.
Kuća čuda predstavlja jednu od najznačajnijih znamenitosti ovog grada. U to vreme je bila najveća građevina i prva koja je posedovala lift. Nekada palata, a danas deo Svahili muzeja koji se može svakodnevno posetiti.
Na samo 6 km udaljenosti od Stone Towna, nalazi se Prison island, ostrvo koje je prvobitno bilo stanište robova koji su radili u blizini, a kasnije se našao u vlasništvu britanskog ministra koji je hteo od njega da napravi zatvor, pa je po tome i dobilo naziv. Danas je to dom Aldabra, džinovskih kornjača koje se mogu hraniti, maziti ili sa kojima se može slikati. Početkom 20. veka ih je guverner Sejšela poklonio Zanzibaru, a mnoge od njih imaju dugi životni vek, čak i do dvesta godina.
Najprepoznatljiviju atrakciju Zanzibara predstavlja restoran The Rock na plaži Pingwe. Smešten je na steni usred vode, kako i sam naziv kaže, i to je ono što ga čini specifičnim i interesantnim turistima širom sveta. Kako je na Zanzibaru izuzetno izražena plima i oseka (more se u nekim delovima povuče i po kilometar), tokom oseke, voda se povuče i do restorana možete stići peške, ali pravu avanturu predstavlja vožnja čamcem za vreme plime.
Na plažama se može sresti veliki broj Masai ratnika u tradicionalnoj odeći koji prodaju ručno rađeni nakit. Oni su pravi pripadnici plemena iz unutrašnjosti Tanzanije a hotelijeri ih plaćaju da nekoliko meseci godišnje provode na plažama Zanzibara. Retke turiste pozivaju da budu njihovi gosti i da se upoznaju sa pravim životom Masai plemena. Pored ručno rađenog nakita, kao autentične suvenire sa ostrva možete poneti slike afričke naivne umetnosti i figure od drveta ili slonovače.
Samo putovanje do destinacije izleta je avantura. Kako u Africi pravila skoro da nema, magistralni put istovremeno je put i za zaprežna vozila. Sa obale se ulazi u pravu džunglu, iz džungle u gusto naseljena sela, odatle se izbija na čistinu gde se vijuga poneka palma i tako u krug. „Pole, pole” je njihova životna filozofija (nigde ne žure, sve će doći na svoje, nema jurnjave i nervoze, samo polako) te je umesto čekanja međugradskog prevoza do određenih destinacija, preporuka ipak dogovoriti individualne izlete sa lokalnim stanovništvom. U teoriji organizovan prevoz autobusima postoji, u praksi su to Dala-Dala, otvoreni kamioni sa sedištima na mestu tovarnog dela, bez reda vožnje i stanica.
Stanovnici Zanzibara imaju najširi osmeh na licu bez obzira što spadaju u red najsiromašnijih na svetu. Životna filozofija ove zemlje je Hakuna Matata – život bez brige. Njihova sreća je zarazna i uopšte ne zavide drugim zemljama sa boljim životnim standardom. Porodice su velike, a kako je višeženstvo i te kako prisutno nije neko čudo da čovek sa tri žene ima i po 30-toro dece!
Pored problema sadašnjice tu je i teško breme prošlosti jer je Zanzibar do početka 30-tih godina prošlog veka bio „prestonica“ trgovine robovima iz Istočne Afrike. Tamnica gde su ih smeštali po 70 je veličine studentske sobe a cilj je bio da se u par dana bez hrane i vode ubije i poslednja nada čoveka da je čovek. Nakon toga bi robove izvodili na pijacu pa na bičevanje. Onaj koji bi stojički podneo cepanje leđa je bio „dobar“ i „materijal za izvoz“ dok je onaj ko je padao vraćan u tamnicu da razmisli. Britanci su, srećom, krajem 19. veka počeli borbu za iskorenjivanje trgovine robovima, koja je nelegalno cvetala još par decenija. Danas se u Staroj tvrđavi, na mestu gde su bili zatočeni robovi pre prodaje, održavaju kulturne i muzičke manifestacije.
Istorija ostrva bogata je neverovatnim pričama i događajima, kroz koje su se godinama smenjivale razne kulture i narodi. Persijanci i Omanski Arapi (pored Indijaca, Portugalaca, Engleza) su se najduže zadržali ovde, što je i jedan od glavnih razloga tome da je islam dominantna religija. Poređenja radi, kopnena Tanzanija je pretežno hrišćanska zemlja. Međutim, oni svi žive u slozi, jako su usmereni jedni na druge i religijskih tenzija u zemlji nema. Predsednik ostrva, koji ima status ministra bez portfelja u tanzanijskoj vladi, dakako mora biti pre svega lekar „jer on razume narod„.
Interesantna činjenica je da je najkraći rat u istoriji čovečanstva (Anglo-zanzibarski rat), u trajanju od tačno 38 minuta, vođen upravo na Zanzibaru 1896. godine dok su se Britanske snage sukobile sa vojskom Zanzibara.
Putovanje na Zanzibar, u doba svetske pandemije, vrlo je popularizovano pored toga što je ova destinacija već bila atraktivna zbog izuzetnog sadržaja i jedinstvenosti. Deli ga od Srbije oko 5980km. Najbrže vreme za koje možete stići je malo više od 16h, a najduže oko 25h. Do Zanzibara iz Beograda možete putovati sa presedanjem i konekcijom u Istanbulu, Dubaiju i Dohi – sa najkraćim čekanjem na konekciju. Let do Dohe (Katara) traje oko 5h, a potom vas čeka još oko 6h do Zanzibara. Za državljane Srbije, potrebna je viza i negativan PCR test.
Da li biste posetili ovaj dragulj Afrike?
Za Lifestyle Kluba Zdravih Navika: Travel Boutique